Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Mallone »

Eu de aici l-am remarcat pe Jager si mi-a placut foarte mult. Al 4-lea MC, minutul 3:38.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=SDFNzrj3cR8[/video]
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by G-MONEY »

cristyyo wrote:
Amatoricesc? Când în 90% din repu românesc, și underu lui Ombladon și mainstreamu lui Okapi, rimează doar cuvântul de la finalul versului (dacă ai noroc), Jager nu rimează?
m-am saturat de rimele astea facile. pe bune acum, si un elev de liceu ar putea sa scrie textele astea.
uite, kazi mi se pare cel mai bun versificator de la noi. unora le place sa li se zica poeti. e amuzant.
restu-s de la pielea pulii in jos. ma refer strict la versuri.


eu cred cam am trecut de nivelul "mesajul conteaza", pentru mine sound-ul e in prim-plan. in sound intra versuri, voce, delivery, flow, instrumental, masterizare, feeling produs.
Nu vreau sa-i dau apa la moara lui Ego, dar sunetul chiar conteaza enorm frate. Nu mai inregistreaza lumea in camera la microfon de casti si nu mai face negative in FruityLoops. Ego daca mai tii minte, pe topicul lui Em am zis clar ca oricat de smechere sunt piesele de pe ultimul album dpdv liric, abia l-am putut asculta din cauza sound-ului. :) La polul opus, dau exemplu mixtape-ul de la Okapi si mai ales deja arhicunoscuta Didaia. Am zis-o si la vremea aia, puteau sa cante si despre masoni coaie, soundul ala este pur si simplu de pe alta planeta. L-am pus si ton de apel in plm :lol: Si la fel sunt majoritatea pieselor de pe mix-ul ala, cu sound de 10+.

Iar daca vorbim despre lirica, mereu a fost vorba de gusturi. Nu e o surpriza ca mie mi-a placut mereu cum da Cedrea, pe care eu personal il consider cel mai bun din punctul asta de vedere. Plus ca are si mesaj, ceea ce este aproape unic. Imi place si Doc pentru jocurile de cuvinte si imi place si Nimeni Altu pentru combinatia lirica+negative (luate DOAR la pachet). In cazul ultimului cred ca se potriveste perfect ce a zis Phane: conteaza doar atunci cand ai o POVESTE ca MC. Si mc care sa dea mai "din suflet" ca NA, care sa-l simti ca pur si simplu traieste sau a trait tot ce spune, chiar nu sunt. De aia ii si trec cu vederea calitatea soundului care de foarte multe ori lasa de dorit, zici ca inregistreaza in baie.

iar Jager asta nu e slab ca altii care isi zic mc-ii dar nici vreun zeu nu e. Este mediu si atat. Piesele merg ascultate, dar nici nu o sa ma trezesc peste ani ca vreau sa-l ascult iar.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by NskY »

iar esti pe caterinca? ia intreaba-l pe idolul tau phane in ce program face beaturi. de ce vorbesti ca sa te afli in treaba? :lol:

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by paranoic »

cred ca a vrut sa spuna ejay :lol:

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by G-MONEY »

este ca pandesti cu sufletul la gura fiecare post al meu? Atat ai inteles tu de aici? Nu sunt eu beatmaker sa stiu programele, dar evident ca nu despre asta era vorba. Si cum dracu ai ajuns tu la concluzia ca Phane e idolul meu? Asta e gen gluma aia de cand eram mici (eu, ca tu oricum esti mic si acum): ea e prietena ta? si ea stie? Asa si asta cu idolul meu. N-ai citit pe topicul celalalt ca ma doare in pula de oricine de pe forumul asta? asa cum sper ca e si vice-versa, doar nu sunteti atat de nebuni sa va afecteze ceva de aici in viata reala.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

Eu dacă vă prind pe stradă, pe toți vă bat, păi ce pula mea faceți mișto de lucruri serioase aici? :evil: :evil:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by NskY »

pai tocmai in postul de fata ai bagat si un citat din phane. :lol: :lol: :lol: :lol:

de ce vorbesti despre programe daca nu le stii? scrii un post de 10 randuri in care n-ai nimic concret de spus.

Werther
Sturm und Drang
Posts: 4675
Joined: Sun Jun 11, 2006 7:39 pm
Location: Bucuresti

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Werther »

NskY wrote:iar esti pe caterinca? ia intreaba-l pe idolul tau phane in ce program face beaturi. de ce vorbesti ca sa te afli in treaba? :lol:
S-au luat destule Grammy uri cu beaturi facute in Fruity Loops incat n-ar trebui sa mai avem discutia asta. Calitatea slaba Fruity Loops e un zvon si-atat + oamenii-l baga in aceeasi oala cu Pro Tools sau Cubase... sunt lucruri diferite.

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by G-MONEY »

NskY wrote:pai tocmai in postul de fata ai bagat si un citat din phane. :lol: :lol: :lol: :lol:

de ce vorbesti despre programe daca nu le stii? scrii un post de 10 randuri in care n-ai nimic concret de spus.
auzi ma, dar tu ce ai de spus concret in ultimele luni? Ca pe bune, nu postezi pe niciun topic, decat sa-mi dai mie replica :lol:. Inca o data, degeaba ai un program smecher, poftim, cum e FLoops sau orice program, daca ai un papagal "la butoane". Acum ai inteles? Sau trebuie sa-ti desenez? Si daca tu compari sau macar insinuezi ca productia lui Jager este mai mult decat medie, atunci ai o problema.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Werther
Sturm und Drang
Posts: 4675
Joined: Sun Jun 11, 2006 7:39 pm
Location: Bucuresti

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Werther »

E naspa asta cu idolu' x, y... e de ajuns ca se scurg informatii de pe forum prin Boka... sa nu ajungem sa ne destramam de tot, prieteni. :tears :emotion :friends :cry:

koulipak
fratele meu tu esti baiat
Posts: 126
Joined: Wed Apr 07, 2010 5:20 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by koulipak »

pot accepta aproape toate parerile scrise ( ca productia e naspa, ca lirica e naspa , ca produsul final nu e mai mult decat mediocru etc), mai putin trei dintre ele:

1. vocile sunt trase in studio profesional nu acasa

2. beaturile si vocile sunt mixate foarte corect (chiar si la piesa asta ultima care pare ca suna infundat (ceea ce inseamna neprofesional pt unii), s-au lasat vocile mai in spate intentionat. la fel si kickul spre ex. care pare din alt film decat snare-ul, a fost lasat asa intentionat). ca asta e naspa sau nu, tine de gust, dar repet, nu e neprofesional - Ego tu ai zis ca imi asculti albumul ala vechi, ar trebui sa stii la ce ma refer ca am acolo o piesa.

3. "nu rimeaza / cand o face o face amatoriceste". a doua parte a afirmatiei poate sta in picioare, e vb tot de gusturi. insa prima parte a afirmatiei e o ineptie in conditiile in care cred ca rimez din 3 in 3 cuvinte si nu doar final de cuvant/vers, ci rime multisilabice. dar probabil daca la un interval de 8 versuri las finalul ultimului vers sa nu rimeze pe ultima silaba, se creaza senzatia asta. senzatie corelata si cu faptul ca probabil lumea da play avand deja o parere formata ( n-am auzit de el inseamna ca nu e bun/ am auzit de el sigur rupe) asupra a ce urmeaza sa auda si nu mai sta sa disece.

Ca sa preintampin eventuale raspunsuri in stilul caracteristic al formului va spun sa stati linistiti, nu ma pretind mai mult decat sunt si ca dovada topicul asta n-a fost deschis de mine si n-a fost pus de mine la HH Romanesc.

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Ghiumurluc »

i respect that
...un ștrudel și o armă

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Ghiumurluc »

stim cu totii ca ascultatorii-s de cacat, dar mai stim si ca rap-ul romanesc e sub nivelul marii. ce asteptari aveti, coi, ca MC in Romania?
va luptati cu totii cu morile de vant. directia asta nu e deloc buna; daca vrei sa ai succes cu rap-ul, fa rap-ul care trebuie, ce se cere in momentul ala sau fa ceva ce nu s-a mai facut, fii anticipativ, mai fura una-alta de la astia de pe afara.

acum veti sari unii ca "stai, boss, ca io fac ce vrea plua mea". asta nu e succes, boys. e "dat in gol".

sau plm, fa o piesa despre cat de cacat sunt forumistii si ascultatorii de rap. nu e nici prima, nici ultima.
eu chiar ma intreb daca cineva se trezeste asa o data si spune," ba ce-as asculta piesa aia a lu Jager despre cat de cacat e publicul rap la noi".

la asta se reduce muzica, dorinta de a da replay, da a descoperi sensuri, da a produce senzatii, factorul catchy (vocea, clipul, versurile, flow-ul).
...un ștrudel și o armă

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

Piesa e de pe primul album, din 2012, btw. :)

Și nu cred că zice în piesă Jager ce ai înțeles tu... Mai degrabă vorbește despre diferența între criticile pertinente și alea care nu au treabă cu muzica.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: Mallone [Bot] and 38 guests